Трос сталевий металевий оцинкований

Трос сталевий металевий оцинкований

Людська цивілізація перебуває у постійному русі, ми винаходимо нову техніку та різні пристосування, які спрощують нам життя, роблячи його простішим та безпечнішим. Одним з найбільш значущих винаходів став дріт, який послужив надалі основою для сталевого каната.

Металеві троси виробляють із дроту різної якості, залежно від того, для якої мети служитиме трос, який закручений по спіралі. Матеріал для дроту виготовляють із сталі, насиченої вуглецем, яка зверху обробляється цинком. Такий виріб називається трос оцинкований і є міцнішим, проте при тривалій експлуатації покриття стирається. Також дріт для більшості моделей тросів піддається термічній дії, що дозволяє значно підвищити її якість.

Історія створення сталевого троса

Сталеві вироби, які нагадують сучасний трос, були відомі людству кілька тисяч років. Першими почали використовувати цей винахід древні єгиптяни, які пропускали метал через отвори різного діаметра, внаслідок чого відливався дріт, який люди застосовували з різною метою. Наприклад, для виробництва різних предметів у будівництві, для ювелірних прикрас і навіть для закріплення зубних протезів.

Згодом пучки дроту почали переплітати за принципом каната чи мотузки, що дозволяло їм бути набагато міцнішим.

У 19 столітті були винайдені підйомні механізми, для яких були потрібні міцні та надійні троси. Саме тоді розпочалася історія промислового виробництва та масового використання сталевих тросів.

До 1840 року такі вироби зараховувалися до дротяних, адже вони плелися вручну, проте коли було винайдено спеціальний механізм, який дозволив автоматизувати цей процес, виріб стали називати «канат сталевим».

Завдяки розвитку технологій та відкриттю нових сплавів, металеві троси почали виготовляти з більш надійних та довговічних матеріалів. Сталеві канати складалися з більш ніж 17 тисяч тонких дротів, завтовшки 0,3 мм. Саме тому через деякий час розпочалося масове зведення підвісних мостів. Такі мости могли витримати колосальне навантаження – до 100 тисяч тонн.

Де використовують металеві троси

Нині такі троси активно застосовують у багатьох сферах діяльності:

• у судноплавстві;

• під час переробки нафти;

• під час будівництва;

• у шахтах;

• у побутових цілях.

Найчастіше трос металевий використовують у ході буксирувальних та такелажних робіт, а також при переміщенні важких вантажів. Через свою надійність та гнучкість, такі вироби стали основним матеріалом, який встановлюють на підйомних кранах, екскаваторах та механізмах буріння. Крім цього, виріб застосовується в ліфтах для механізму руху, а також для армування бетонних конструкцій.

Однак найчастіше металеві троси використовуються при вантажопідйомних роботах. Це пов'язано з тим, що конструкція троса є надзвичайно міцною, витримує сильне навантаження на розрив, але при цьому трос є еластичним. Завдяки таким характеристикам із тросів виробляють механізми захоплення вантажу, які можуть витримати колосальну вагу.

Вибирати сталевий трос слід враховувати сферу використання, а також її специфіку та різні інші обставини, в яких буде використовуватися трос. Адже від його типу та перерізу безпосередньо залежить не тільки продуктивність виконуваної роботи, але також і безпека працівників. Саме з цієї причини необхідно використовувати троси, які відповідатимуть умовам їх експлуатації та зможуть витримати всі передбачувані навантаження.

Необхідно звернути увагу на те, що суворі вимоги також пред'являються до різних додаткових компонентів, які використовуються разом зі сталевими тросами. Перед початком їх експлуатації дані вироби повинні пройти різні тести, які підтвердять справність конструкції та безпеку використання. Після цього на всі вироби видається сертифікат відповідності, який дозволяє їх використовувати.

Вибирати металеві троси слід спираючись на показники надійності, міцності на розрив, гнучкості та вантажопідйомності. Варто звернути увагу, що якщо трос планується використовувати в умовах агресивного середовища, то необхідно це враховувати. Також вкрай важливою в окремих сферах є вага виробу, який може вплинути на якість та продуктивність роботи.

Види тросів та їх маркування

Вибираючи металевий трос, необхідно враховувати безліч різних факторів: діаметр, тип конструкції, довжина, еластичність, максимальне навантаження. Окремо слід звертати увагу на конструкційні особливості, які є ключовими при виборі виробу для певного виду діяльності.

Такі вироби складаються із сталевої пасма, яка накручена за певним алгоритмом, а також основи. Бувають троси з одного та кількох шарів. Багатошарові вироби можуть витримувати велику вагу та не закручуються при використанні, що має ключове значення у певних сферах діяльності.

Тип конструкцій

ІІ вироби визначається за кількістю витків. Наприклад, одинарний металевий трос складається з основи з намотаною на неї по спіралі дротом. Необхідно звернути увагу, що з одинарних тросів нерідко виробляють складніші вироби.

Найтехнічнішими складними при виробництві є троси з трьома витками. Для їх виготовлення застосовують спеціальні елементи – стренги. Це спеціальні сталеві канати із подвійним плетінням. Їх виробляють для того, щоб на їх основі робити більш надійні та складніші вироби.

Щоб визначити тип пасма, використовують маркування типу ЛК (показник рівня лінійного дотику). Найпростіші пасма мають маркування ЛК-0, оскільки виконані однаковим типом плетіння на всіх шарах, а також мають повністю ідентичний малюнок, який постійно повторюється.

Слід звернути увагу на те, що такі пасма можуть бути виготовлені з дроту різного перерізу. У такій ситуації виріб отримує маркування ЛК-Р. Крім цього, поширені змішані види з пасмів різної конструкції, з дротом різного перерізу. Вони мають маркування ЛК-РВ. Метод виробництва пасм обов'язково варто враховувати підборі виробу, адже від цього параметра безпосередньо залежать характеристики ефективності, надійності та довговічності.

Для виробництва цих виробів використовують спосіб точкового торкання. Ці вироби мають маркування ТК. Унікальною особливістю конструкції є різна довжина кроку у шарах, які перехрещені один з одним. Необхідно згадати про те, що такі троси не можна використовувати там, де вони будуть схильні до високого динамічного навантаження.

Це пов'язано з досить невисоким показником рівня щільності будови, через що під впливом динамічного навантаження виникає тертя, внаслідок чого трос може швидко стати непридатним.

Також при поєднанні технологій ТК та ЛК виробляються комбіновані троси. Маркуються ці вироби позначенням ТЛК.

Слід зазначити, що це види описаних вище виробів повинні використовуватися для конкретних завдань. Варто розуміти, що якщо підібрати неправильний сталевий канат, то це не тільки значно знизить продуктивність роботи, а може бути небезпечним для співробітників, які працюють у безпосередній близькості. Саме тому необхідно відповідально підходити до вибору типу троса, враховуючи умови експлуатації.

Види плетіння тросів та їх конструктивні особливості

У зв'язку з широким поширенням та високим рівнем попиту на металеві троси, їх виробляють із застосуванням різних технологій. Проте сформувалися певні закономірності, які слід розглянути.

У сучасних типах тросів використовується велика кількість дротів, які щільно переплетені навколо основи, яка називається сердечником. Варто зазначити, що осердя виготовляють із матеріалів різного виду, які не обов'язково є металевими. Навколо основи формується сам трос. Також основа захищає трос від продавлювання при дії сильного тиску. У випадку, якщо основа виготовлена ​​з металу, її покривають спеціальними розчинами або формують основу з алюмінію або цинку. Це необхідно для захисту конструкції від іржі.

Нерідко троси виробляють із сердечником, який виконаний з органічного матеріалу. Необхідно розуміти, що ці матеріали можуть швидко стати непридатними через різні фактори. Саме тому органічні сердечники просочують особливими розчинами, які дозволяють продовжити термін їх використання.

В даний час почали масове виготовлення тросів із синтетичним сердечником із поліаміду. Найчастіше подібні троси є двошаровими, причому конструкція виконана таким чином, щоб між шарами з металу проходил синтетичний прошарок, який захищатиме трос від перетирання. Безперечною перевагою подібної конструкції є зниження загальної ваги троса, що нерідко відіграє ключову роль.

Якщо осердя виготовлено з металу, то для виробництва такої конструкції можуть бути застосовані спеціальні сталеві конструкції, закручені по спіралі.

За рівнем еластичності металеві троси можна умовно поділити на такі типи:

1. Найменш гнучкі, основа яких виготовлена ​​з дроту 42 діаметра та пеньки.

2. Стандартні, які виконані з дроту діаметром 72 і скручені в пасма, відокремлені один від одного.

3. Висока еластичність, з основою з дроту 144 діаметра і шести пасм.

Де використовується

В даний час найбільш поширеним є оцинкований трос. Для того, щоб захистити цей виріб від впливу іржі, він поміщений у корпус з ПВХ, що дозволяє використовувати такий трос майже в будь-яких умовах. Найбільш часто зустрічаються діаметри 3мм, 6мм, 8мм та 10мм. Ця товщина є оптимальною для більшості сфер використання. Наприклад, такі троси застосовуються установки матч у судноплавстві, монтажу антен, ліній зв'язку та електрокомунікацій, а також для підвісу вантажу, який занурюється в рідину.

Завдяки впровадженню в цю сферу сучасних технологій були розроблені віддані спеціальні троси з металополімерною конструкцією. При цьому також використовується технологія оцинкування, що надає виробу додаткової надійності.

Однак є ще один спосіб, який дозволяє захистити канат сталевий від дії корозії. Такі троси покривають спеціальні мастильними матеріалами, що дозволяє виробу прослужити набагато довше. Для жорстких умов експлуатації виробляються спеціальні троси, які є стійкими до впливу температури.